הכל על פסיכולוג וטיפול פסיכולוגי – מחפש פסיכולוג?

טיפול פסיכולוגי הינו טיפול אשר עושה שימוש בכלים פסיכולוגיים לשם טיפול במצוקות נפשיות, הפרעות ומשברים. מרבית הטיפולים הפסיכולוגיים נעשים בדרך של קשר מילולי ושיחה ישירה בין המטופל למטפל. טיפול זה מוענק על ידי אנשי מקצוע כגון פסיכולוגיים או פסיכיאטריים. כמו כן, טיפול זה ניתן לקבל גם מעובדים סוציאליים, מאמנים אישיים, מטפלים זוגיים ועוד.

טיפול פסיכולוגי מוענק כיום על ידי מגוון רחב של שיטות טיפול שונות. מרבית שיטות הטיפול כוללות אינטראקציה וקשר בין המטפל למטופל. חשיבות גדולה יש למידת האמון וההבנה בין המטפל למטופל, שכן אבחון בעיות נפשיות והטיפול בהם דורש מידה של שיתוף פעולה מצידו של המטופל. יחסי אמון אלו נוצרים על ידי ביסוס אמפתיה בין המטפל למטופל (היכולת לקבל גישה לעולמו הפרטי של המטופל ולהכיל אותו). יצירת אמפתיה מאפשרת למטפל לחדור לעולמו של המטופל וליצור פתח לשינוי.

פסיכולוגים העוסקים בענף פועלים להתאים את שיטת הטיפול לסוג ההפרעה ממנה סובל המטופל ולחומרתה. עם זאת, קיימת מחלוקת בין אנשי המקצוע בנוגע לדרך באמצעותה יש לבחור את שיטת הטיפול המתאימה. פסיכולוגים בעלי ניסיון קליני רב נוטים לשלב בטיפולים גם אלמנטים מטיפולים מקבילים. לדוגמא, משחק תפקידים, דמיון מודרך, שוק תרפי וכדומה.

פניה לטיפול פסיכולוגי, אימתי?

כמעט כל אחד נתקל בקשיים מסוימים במהלך חייו ושגרת יומו. לא כל קושי או דכדוך רגעי מצדיקים פניה לטיפול. עם זאת, טיפולים אלה, בניגוד לעבר, הפכו לעניין נורמטיבי לחלוטין ודרך דלתות הקליניקה עוברים מדי יום מטופלים משכבות שונות באוכלוסיה. אם כן, מתי ניתן לדעת האם יש צורך לפנות לפסיכולוג? רבים טוענים כי התשובה לשאלה זו טמונה במטופל בהתאם לאישיותו ואופיו.

החלטה זו איננה תלויה בנסיבות חייו של המטופל אלא בפונה עצמו. דהיינו, אדם לא חייב לפנות לטיפול פסיכולוגי בהתאם לחוויות או אירועים במהלך חייו, אך ייתכן כי אדם אחר יפנה לטיפול בגין אירועים דומים.

משברים ומעברים – ישנם אירועים אשר יכולים לגרום למפח נפש, בלבול ומצוקה נפשית. טיפול פסיכולוגי נועד לסייע למטופל להתמודד עם מצבים חריגים בחייו כגון גירושין, אובדן קרוב משפחה, שינוי תעסוקתי וכדומה.

מצוקה נפשית – מצוקה נפשית יכולה להתפתח בשל אירועים מתמשכים ו\או חמורים, אשר משפיעים באופן משמעותי על האדם ולא ניתן להצביע על סיבה נראית לעין מהם נובעת המצוקה הנפשית.

התנהגות בלתי מסתגלת – לכל אחד ואחת מאיתנו ישנם דפוסי התנהגות המאפיינים אותו\אותה באופן ספציפי. לעיתים, דפוסי התנהגות אלו מקשים על הסתגלותנו וגורמים לתקיעות, סבל, פגיעה באחרים, קשירת מערכות יחסים וכדומה. ייתכן ודפוסי ההתנהגות המטרידים את שלוות חיינו נובעים בגין דימוי עצמי נמוך, קשיים חברתיים, קשיים נפשיים, העדר מיומנות וכיוצא בזה.

קשיים בין אישיים – היכולת ליצור קשרים בין אישיים נחשבת פעמים רבות לכישרון מולד. העדר יכולת ליצור קשרים בין אישיים, או הפרעה של ממש בבחירת הקשרים הבין אישיים המתאימים לנו, יכולות לנבוע בשל גורמים פסיכולוגים שונים. פגיעה ביכולת ביצירת קשרים בין אישיים עלולה להביא לבדידות, עוגמת נפש, דיכאון וכדומה.

תחושה של חוסר רצון או מיצוי בצמיחה אישית – לעיתים, גם כאשר לא ניתן להצביע על פגיעה תפקודית או מצוקה נפשית, מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי. טיפול זה יכול לסייע בשיפור אורח החיים מבחינת צמיחה, הצבת מטרות, שינויים רצויים בהיבטי חיים רגשיים, עסקיים וחברתיים, ועוד.

טיפול פסיכולוגי – מי רשאי לטפל?

על פי החוק, כל אדם רשאי להציע טיפול נפשי. עם זאת, מומלץ כי הפניה לקבלת טיפול פסיכולוגי תהיה לבעלי מקצוע בעלי השכלה וניסיון מתאים. העיסוק בפסיכולוגיה קלינית מותרת רק לפסיכולוגים קליניים (בעלי תואר שני ממוסד אקדמי מוכר). פסיכיאטריה הינה תחום פסיכולוגי טיפולי אשר מורשים לעסוק בו רק בעלי תואר ברפואה. ישנם פסיכולוגיים נוספים אשר מעניקים טיפולים פסיכולוגיים כגון פסיכולוגיים חינוכיים, פסיכולוגיים רפואיים וכדומה. טיפולים פסיכולוגיים מוענקים גם על ידי בעלי מקצוע כגון עובדים סוציאליים, מטפלים משפחתיים, מטפלים זוגיים, מטפלים באומנויות וכדומה.

מדוע טיפול פסיכולוגי הוא כה יקר?

טיפול פרטי אינו טיפול זול ופסיכולוג פרטי נוטה לגבות מחיר משמעותי עבור הפגישות עימו. עם זאת, יש לזכור כי הכשרתו של פסיכולוג קליני הינה תהליך ארוך הכולל לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון ושני, עמידה במבחנים קשים בדרך, התמחות בת ארבע שנים במוסד ציבורי מוכר ועמידה ברף ציונים מסוים. למרות המחיר הגבוה, מטופלים יכולים אפוא להיות בטוחים שבעיותיהם מופקדות בידיו של מטפל מקצועי ומומחה אשר ידע לסייע להם בצורה הטובה ביותר.

כמה זמן אורך טיפול פסיכולוגי?

הזמן אשר דרוש להצלחתו של הטיפול הפסיכולוגי משתנה באופן ברור בין אדם לאדם ובין מצוקה נפשית אחת לאחרת. רבים נוטים לחשוב כי הטיפול הפסיכולוגי הדינאמי אורך שנים וגורם להתפתחות תלות רגשית במטפל. ייתכן בהחלט כי טיפולים פסיכולוגיים ימשכו זמן רב, אך במקרים אלו מדובר בטיפול בבעיות עמוקות וקשות. בנוגע להתפתחות התלות, אין זה אלא חשש לא מבוסס. מטרתו של הטיפול הפסיכולוגי היא להעניק עצמאות למטופל, לפתח את הדימוי העצמי שלו ואת יכולתו להתמודד בגפו מול מצוקותיו ובעיותיו.

טיפול זוגי

זוגות רבים נקלעים למשברים, הן בתחילת הקשר והן במהלכו. פעמים רבות, בני הזוג אינם יודעים להתמודד עם הבעיות בקשר ולא אחת עלולים משברים אלו להביא לפרידה ו\או גירושין. במקרים אלו, מומלץ לשקול פניה לטיפול זוגי. טיפול זוגי איננו עוסק בשאלה – מי צודק, אלא בשאלה – כיצד ניתן לשמור על הקשר תוך ניהול חיים שלווים ואוהבים. טיפול זוגי הינו טיפול פסיכולוגי בעל פופולאריות גדולה בשנים האחרונות. ההנחה הבסיסית של הטיפול הזוגי היא שמערכת יחסים איננה עניין קבוע אלא מדובר בקשר דינאמי שיש לשנות אותו בהתאם לנסיבות.

טיפול פסיכולוגי לילדים

תקופת הילדות וההתבגרות הינה תקופה אשר יש לה משמעות גדולה בנוגע לעתידנו כבוגרים. רבים אינם יודעים זאת אבל אירועים אשר התרחשו בחיינו בתקופה זה השפיעו באופן מכריע על בחירותנו גם שנים רבות לאחר מכן. לדוגמא, ידוע כי ילדים להורים גרושים נוטים לחשוש ממערכות יחסים ונפילה מגדר גבוהה עלולה לגרום להתפתחות פחד גבהים. טיפול פסיכולוגי בילדים איננו דומה לטיפול פסיכולוגי הניתן למבוגרים, וזאת בשל השוני המהותי בתפיסת העולם של הילדים מבחינה קוגניטיבית. מומלץ כי טיפול פסיכולוגי לילדים יינתן על ידי פסיכולוג ילדים המתמחה בענף זה.

טיפול משפחתי

המשפחה הינה המסגרת המשמעותית ביותר בחייו של האדם, הן מבחינת ההורים והן מבחינת הילדים. אי לכך, משפחות רבות פונות כיום לקבלת טיפול פסיכולוגי משפחתי. לעיתים, העילה לפניה לטיפול כזה נובעת ממשבר אשר עובר על המשפחה (לדוגמא, בגין אובדן או מצוקה כלכלית). כמו כן, משפחות מגיעות לטיפול גם בסיטואציות שגרתיות ולשם חיבור בין הגורמים השונים במשפחה. ההנחה היושבת בבסיסו של הטיפול הפסיכולוגי המשפחתי היא כי תפקוד חיובי של המשפחה כיחידה אחת משפיע באופן ישיר על תפקודם האישי של חבריה כפרטים.


Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*